Enne ja peale hamba eemaldamist või suukirurgia protseduuri

Enne kirurgilist protseduuri

Hamba eemaldamine on kirurgiline protseduur, mille järgselt vajab organism rahu. Haigustunnuste ilmnemisel enne protseduuri lükatakse operatsioon edasi. Kõik raviarsti poolt määratud ravimid tuleb võtta vastavalt ettekirjutusele. Arsti soovitusel võib teatud ravimite nt verevedaldajate võtmise enne protseduuri peatada.

Peale kirurgilist protseduuri

Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale steriilne tampoon 20 minutiks. Pärast hamba eemaldamist võib tampoon olla verine ja sülg veidi roosakas haavast erituva sekreedi tõttu. See ei tähenda, et tegemist on verejooksuga. Vajadusel asetada haavale uus steriilne tampoon ja suruda hambad kokku.

Peale lõikust pannakse näole jääkott, see aitab turset alandada ja on abiks verejooksu peatumisel. 

Operatsioonijärgsel päeval võivad näopiirkonnas esineda operatsioonipiirkonna turse ja verevalumid. Mõningane turse on normaalne. Tursega võib kaasneda ka suuavamistakistus ja söömine võib olla häiritud. Turse võib suureneda esimese 2-3 ööpäeva jooksul, 4.-5. päeval hakkab turse alanema.

Külmakotti võib kasutada operatsioonipäeval, kuid mitte üle 20 min järjest. Kodus võib kasutada külmakotti või rätikusse mähitud jääkotti suuväliselt operatsioonipiirkonna turse vähendamiseks. Jahutamise vahel peaksid olema 20-60 min pausid, korrates päeva jooksul 3-4 korda. 

Valu vaigistamiseks võib kasutada hambaarsti soovitatud valuvaigisteid (Tbl Ibuprofeni 400 mg ja / või Tbl Paracetamol 500 mg ( 1000 mg 3 x p) või retseptiravimit. Mitte kasutada aspiriini!

Suu loputamine hamba eemaldamise järgselt ei ole vajalik, sest nii võite haava kaitsva verehüüve välja loputada. Samuti ei tohiks haava keelega häirida või sõrmega katsuda, haava võivad sattuda mikroobid ja tekkida põletik. Haav paraneb keskmiselt 7 -10 päevaga.   

Alates teisest päevast peale hamba eemaldamist või lõikust võib ettevaatlikult haava loputada apteegis müüdava 0,12-0,2% kloorheksidiini sisaldava suuloputuslahusega 7 päeva jooksul.

Puhasta oma hambaid hoolikalt ja õrnalt. Kasuta pehmet hambaharja, püüa harjamisel haava katvat verehüüvet mitte vigastada.  

Väldi pärast operatsiooni vähemalt 24 tundi suitsetamist, sest suitsetamine takistab vere hüübimist ja aeglustab paranemist. 

Väldi saunas käimist ja kuuma vanni esimesel kahel operatsioonijärgsel päeval, sest kuum saun ja vann laiendavad veresooni, mis võib esile kutsuda haavast verejooksu.

Peale hamba eemaldamist või lõikust ei ole soovitav paari tunni jooksul süüa. Toit peab olema jahe ning pehme (kissell, mahl, püreesupp, piimatoidud, jogurt). Joogikõrt ei soovitata kasutada, sest imemine takistab vere hüübimist ja loob suuõõnes negatiivse rõhu. Väldi tahke ja kleepuva toidu söömist. 

Operatsioonijärgsel perioodil võib esineda nõrkustunnet, vältige paar päeva tugevat füüsilist pingutust nõudvat tegevust. Sportimine ja saun võivad soodustada veritsust haavast. 

Kui haavale on asetatud õmblused, siis eemaldatakse need 7-10 päeva pärast. Mõnikord kasutatakse isesulavaid niite, mida ei ole vaja eemaldada.

Kui arst on määanud antibiootikumiravi, tuleb järgida täpselt raviskeemi. Allergiliste reaktsioonide tekkimisel tuleb ravimi võtmine katkestada ja võtta ühendust raviarstiga. 

Pöördu arsti poole, kui esineb püsiv palaviku tõus, verejooks haavast ei lakka, valu on tugev või suhu tekib ebameeldiv mäda maitse.