Suust eemaldatava proteesi hooldus

  • Pärast proteesi paigaldamist võib proteesi kandmine olla esialgu ebamugav. Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Esimesel päeval on soovitav palju sooja juua, et suu uue objektiga paremini kohaneks. Samuti tuleb harjutada söömist ja diktsiooni.
  • Proteesid võivad öösiti suus olla, kuid suule tuleb anda proteesivaba aega, et limaskest saaks puhata. Kui protees ei ole suus, tuleb seda hoida niiskes keskkonnas. Selleks on olemas spetsiaalsed mugavad proteesikarbid. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks ning võib ka kuju muuta. Samuti võib proteese hoida näiteks niiskes salvrätis.
  • Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada. Proteese tuleb pesta voolava vee all ja kasutada proteeside puhastamiseks mõeldud vahendeid (vees lahustuvad tabletid ja kontsentreeritud lahused), mis aitavad proteese desinfitseerida. Vajadusel kasutatakse spetsiaalset pehmet harja. Eriti hoolikalt tuleb puhastada tugihoideklambrite piirkonda. Proteesihooldustooteid saab osta meie kliinikust või apteegist.
  • Esimestel päevadel peale proteesi paigaldust tuleb süüa ainult pehmet toitu. Protees võib suu limaskesta mõnes kohas veidi ära hõõruda, sel juhul tuleb valulikule kohale määrida näiteks saialilleõli. Esimese paari nädala jooksul kutsub proteesiarst patsiendi ka tagasi ülevaatusele, et kontrollida proteesiga harjumist ja hügieenivõtteid.
  • Suust eemaldatavaid proteese tuleb käia kliinikus näitamas vähemalt 1-2 korda aastas. Suu anatoomia on pidevas muutumises ning vajadusel tuleb proteese baseerida, s.o plastmassmaterjali lisada. Selleks võetakse jäljendid ja protees korrigeeritakse jäljendite alusel hambalaboris.