Igemeravi
Igemehaigused ja nende ravi
Hammaste kaotuse vältimiseks ja parema suutervise tagamiseks on tähtsad igemehaiguse varajane diagnoosimine ja õiged ravimeetmed.
Igemehaiguste tekkel on kõige suurem osakaal igapäevasel suuhügieenil.
Kui hambaid ei pese korrektselt, siis kleepub hamba pinnale valge pehme katt, mis koosneb mikroobidest, toiduosakestest ja mikroobide ainevahetusproduktidest. Igapäevase korraliku hambapesuga saab hambakattu edukalt eemaldada. Kui katt jääb hamba pinnale ja igemepiirile, siis tekib igemepõletik ehk gingiviit. Kui kattu ei eemalda, siis hambakatt mineraliseerub ehk kivistub ja tekib hambakivi. Hambakivi igemetaskutes põhjustab samuti igemepõletikku, veritsust hammaste harjamisel, halba hingeõhku. Raskematel juhtudel areneb parodontoos, mis võib viia ravi puudumisel hammaste kaotuseni. Seepärast on oluline eemaldada kõik ladestused hambapinnalt ja igemetaskutest, et säilitada igemete tervis ja vältida hambaaukude teket.
Igemepõletiku teket soodustavad suitsetamine, suukuivus, diabeet, hormonaalsed muutused, verehaigused, mõningal määral ka geneetika ja immuunsüsteem.
Igemepõletik suurendab veres põletikunäitajate taset, mis on omakorda soodustavaks faktoriks diabeedile, südameveresoonkonna haigustele ja raseduskomplikatsioonidele.
Kerget igemepõletikku nimetatakse gingviidiks, mille ravimata jätmisel võib edasi areneda parodontiit.
Hambakivi eemaldamine
Hambakatu kogunemisel hammastele toimub koosmõjus süljega mineraliseerumine, mille tagajärjel hambakatt kõvastub ja tekib hambakivi. Moodustunud hambakivi koguneb järjest sügavamale hambajuure tipu suunas ning põhjustab ravi puudumisel igemepõletikku ja luukoe hävimist.
Hambakivi eemaldamine tehakse spetsiaalse ultraheliseadmega või käsiinstrumentidega, mis eemaldab ka viimased igemealused ladestused. Protseduur võib olla veidi ebamugav ning vajadusel kasutatakse ka kohalikku tuimestust. Visiidi lõpus kaetakse hambad fluorgeeliga, võimaldamaks hambaemailil taastuma hakata. Vajadusel kasutatakse igemeravi geeli, mis sisaldab bakterite elutegevust pärssivat kloorheksidiini.
Kergete ladestuste korral kasutatakse soodapesu või leebemat versiooni – pärlipesu, mis annab lisaks katu eemaldamisele hammastele ka eriti kena läike. Soodapesu käigus eemaldatakse hammastelt kergemad ladestused ja hammastele aja jooksul tekkinud tumedad plekid.
Pärast soodapesu on samal päeval soovitav vältida intensiivse värviga toiduainete ja jookide, näiteks peet, kohv, punane vein jms tarbimist, kuna hambad on värvusele vastuvõtlikumad. Samuti soovitame kahe-kolme tunni jooksul vältida suitsetamist.
Kindlasti õpetame ka õigeid hügieenivõtteid, oleme abiks patsiendile sobiva hambapasta, -harja ja abivahendite valikul.
Hambakivi eemaldamist ja soodapesu hügienisti vastuvõtul soovitame teha regulaarselt, üks kuni kaks korda aastas.
Gingiviit
Gingiviidi sümptomid:
- igemed punetavad, veritsevad
- veritsemine tavaliselt hammaste harjamisel
- valulikud igemed
- halb hingeõhk
- sügavad igemetaskud
Gingiviidi ravi algab õigete suuhügieenivõtete ja –harjumuste kasutuselevõtust.
Hambaravikabinetis eemaldatakse nii hambakatt kui ka –kivi spetsiaalsete instrumentide ja ultraheliseadme abil. Määratakse vajadusel kodused suuloputused kloorheksidiini või aktiivset hapnikku sisaldava suuloputusvahendiga. Suuhügienisti või hambaarsti poolt määratud suuloputuslahust võib kasutada alates järgmisest päevast. Peale esmast hammaste puhastamist kutsutakse patsient tagasi kontrollvisiidile, et hinnata tulemust. Peale esmast igemeravi järgneb nn säilitava ravi faas, siis kontrollitakse ravi tulemust ja vajadusel teostatakse korduvpuhastus.
Parodontiit
Parodontiit on hammast ümbritseva koe krooniline põletik, haarates nii igemed, lõualuu ja hammast ümbritseva sidekoelise ümbrise.
Raskemate vormide puhul on kahjustunud ka hammast ümbritsev luu ja hambad võivad liikuma hakata.
Sümptomid:
- igemepõletik, veritsus
- sügavad igemetaskud, igemete taandumine, hambajuurte paljastumine
- valulikkus, ebamugavustunne
- halb suulõhn, halb maitse suus
- hambad võivad liikuda
Parodontiidi raviks on õige suuhügieen, hambakatu, hambakivi eemaldamine, vajadusel suunab hambaarst parodontoloogi vastuvõtule. Raviga on võimalik põletik kontrolli alla saada.
Kõige alus on aga suuhügieen ja parodontiiti põhjustavate faktorite eemaldamine. Oluline on loobuda suitsetamisest, sest see soodustab haiguse süvenemist ja vähendab ravi efektiivsust.
Igemehaiguste säilitav ravi kestab elu lõpuni.