Hammaste valgendamine
Hambaid saab valgendamisega heledamaks muuta hambaravikabinetis või kodus.
Hammaste tumenemise põhjused on igal inimesel individuaalsed ja samamoodi on seda ka hammaste valgendamise tulemused. Hammaste tumenemise põhjusteks võivad olla jookides ja toitudes olevad parkained, suitsetamine ja mõned ravimid. Elu jooksul muutuvad hambad tumedamaks hambaemaili kulumise tõttu, ka liigne fluoriidi sisaldus joogivees või varajases eas tarvitatud antibiootikumid võivad olla hammaste värvi tuhmumise põhjuseks.
Hambaarst kontrollib esmalt üle patsiendi hammaste tervise, et ei tekiks hilisemaid komplikatsioone. Hambaaugud tuleb eelnevalt parandada, kuna hambaauku sattunud valgendusgeel võib hiljem põhjustada hamba tundlikkust. Samuti on enne valgendamisprotseduuri vajalik eemaldada hambakivi ning olla kindel, et hambad on puhtad, igemed on terved.
Täidiste, kroonide või laminaatidega hambad valgendamisele ei reageeri.
Kuna hammaste värvimuutuste põhjused ja naturaalne hambatoon on erinevad, on keeruline enne valgendamisprotseduuri hinnata, mitu tooni hambad valgemaks muutuvad. Tulemuse püsivus sõltub edasisest suuhügieenist ja elustiilist.
Hammaste valgendamine kabinetis
Kui soovite saada valgemaid hambaid ilma, et peaksite öösel valgendamiskapet kandma, siis soovitame hambavalgendamisprotseduuri hambaravikabinetis.
Opluss Hambakliinikus on kasutusel on Itaalia tootja BlancOne LED professionaalne hambavalgendussüsteem, mis põhineb uuel patenteeritud fotokeemilisel tehnoloogial.
Fotokeemilise reaktsiooni puhul on tegemist reaktsiooniga, mis toimub valguse neeldumise tulemusel. Valguskvant annab molekulile piisavalt energiat, et muuta see reageerimisvõimeliseks ning seejärel laguneb aine valgusenergia toimel.
BlancOne valgendusgeelid sisaldavad vaid 5,6% vesinikperoksiidi, mille kasutamine hambavalgenduses on heaks kiidetud ka Eesti Terviseameti poolt. valgendusgeel sisaldab lisaks vesinikperoksiidile veel kahte koostisosa, mis muudavad BlancOne geelid seni kasutusel olnud valgendusgeelidest oluliselt efektiivsemaks ja ohutumaks.
BlancOne geel sisaldab valgustundlike värvained, mis aktiveeruvad ainult spetsiaalse BlancOne valgenduslambi kasutamisel. Valgenduslambil on spetsiaalsed lainepikkused, mis kiirendavad geeli aktiveerumist.
BlancOne hambavalgenduse lambis kasutatakse LED valgusallikat, mis annab heleda sinise valguse ning millel on spetsiaalsed lainepikkused vahemikus 430-490nm. Lisaks sisaldab geel veel katalüsaatoreid, mis omakorda sünteesivad energiat ning selle järel vallandub hüperkiirusel peroksiidi lagundamise ahelreaktsioon. Kõik eeltoodu kiirendabki hammaste valgendamise protsessi.
Enne valgendamise protseduuri kontrollib hambaarst hammaste ja igemete seisundit, eelduseks on terved hambad ja igemed.
Parima tulemuse saavutamiseks soovitame teostada eelnevalt hammaste puhastamisprotseduuri, soodapesu.
Valgendamisprotseduuri kestus ühel visiidil on 3 x 8 min. Valgendamisprotseduurile allub vaid terve hambakude, täidised ja tehiskroonid värvust ei muuda. Protseduuri võib korrata 1-2 x aastas.
Hammaste valgendamine kodus
Pakume oma patsientidele koduseks kasutamiseks Opalescense hambavalgendussüsteemi, mis on korrektsel teostamisel ohutu.
Esmalt võtab hambaarst Teie hammastest jäljendmassi abil jäljendi, mille järgi valmistatakse laboris valgenduskape ehk hammaste vorm. Kape koos valgendusgeeliga antakse koju kaasa. Kui kaped on juba olemas, saab edaspidi juurde osta ainult valgendusgeeli ja protseduuri korrata.
Puhasta ja pese hambad, oota enne valgendama asumist min 30 min, et vältida hammaste liigset tundlikuks muutumist.
Valgenduskapes täidetakse soovitud kohad valgendusgeeliga ja asetatakse ööseks (8-10 h) suhu. Hommikul valgenduskape eemaldatakse suust, loputatakse hambad veega. Kui hambad või igemed on tundlikud, siis valgendamisprotseduure ei korrata enne, kui igemete seisund on taastunud. Vajadusel võib kasutada hammaste tundlikkust vähendavat geeli, pastat. Valgendamisprotseduure korratakse kuni soovitud hammaste valge toon on saavutatud. Hambavalgendusgeel on 10% või 16 % karbamiidperoksiidigeel.
Valgendusgeeli tuleb hoida jahedas ja varjulises kohas.
Valgendamise ajal ei tohi süüa, juua ega suitsetada.
Peale hammaste valgendamist ei ole soovitav paari päeva jooksul tarbida pigmenteerivaid toite, jooke (vein, must tee, kohv, mustikad jms.)
Hammaste valgendamise järgselt on soovitav kasutada Opalescense hambapastat, mis on madala abrasiivsusega ja rohke fluorisisaldusega.
Hammaste lõplik toon selgub u 2 nädala pärast ja tulemuse kestus sõltub elustiilist ja harjumustest.
Protseduuri ei ole soovitav teha alla 18 – aastasele patsiendile, rasedatele või imetavatele emadele, paljastunud hambakaeltega patsiendile (tundlikkus).
Protseduuri ei tehta breketikandjatele.
Juhend peale hammaste valgendamist
Peale valgendamisprotseduuri on vaja 48 tunni jooksul järgida toitumisharjumusi. Menüüst välja jätta hambaemaili värvivad mustikad, mustsõstar, punane vein, punane peet, tee, kohv, värvilised gaseeritud joogid. Vältida happelisi jooke, tsitruselisi, väga kuumi või külmi jooke. Mitte kasutada suuloputusvahendeid ja musta pigmendiga hambapastasid.
Vahetult pärast valgendamisprotseduuri võib esineda hammaste tundlikkust.
Et hambad püsiksid valgendusprotseduuri järgselt valged, tasuks mõelda ka oma harjumuste muutmisele. Juua võimalikult palju vett, vähendada kohvi, tee ja karastusjookide joomist. Lisaks karastusjookides olevatele värvainetele, sisaldavad nad ka palju happeid, mis kulutavad hambaemaili.
Peale valgendamist võib kasutada igapäevaseks kasutamiseks mõeldud madala abrasiivusega hambapastat või valgendavat hambapastat kuni 2 nädalat. Soovitused annab hambaarst.